Biketrial

Historie biketrialu v Přerově

Horní řada zleva: Václav Potůček st., ing. Petr Dostalík, Robert Jedlička, Mojmír Měchovský, Marek Dorazil, Filip Horák, Rostislav Procházka, Roman Berka
Dolní řada zleva: Václav Potůček ml., David Filípek, Martin Dostalík, David Kubíček, Adam Procházka, Jan Brzokoupil, Pavel Procházka, Jaromír Pelc, Jaroslav Jedlička

Biketrial (dříve název cyklotrial), neboli umění překonat na speciálním kole terénní nebo umělé překážky bez dotyku nohou nebo jiné části těla je sportem pro mládež od útlého věku až po dospělé. Původně vznikl jako doplněk jezdecké přípravy trialových jezdců. Velmi rychle se však rozšířil mezi mládež nejen v Evropě. Dnes se můžeme s cyklotrialisty potkat v Japonsku nebo i na Novém Zélandu. Stěží najdete sport který v sobě snoubí tolik odvahy s jezdeckou inteligencí, prvky akrobacie i dynamiky a síly.

Počátek činnosti oddílu cyklotrialu v Přerově se datuje na podzim roku 1984. Z iniciativy vedoucích Josefa Hudečka, Františka Karase a pracovnice ODPM Přerov Ludmily Slezákové se uskutečnil první náborový závod. Od roku 1985 se již jezdci pod hlavičkou přerovského AMK zúčastňují krajského přeboru a vzniká i okresní přebor. První výrazné úspěchy se dostavují v sezóně 1986, kdy se Libor Karas a Roman Přecechtěl stávají krajskými přeborníky ve svých kategoriích a Libor Karas se prosazuje na celostátních soutěžích. Tyto úspěchy vedly k rozšíření členské základny o další mladé jezdce. Libor Karas obsadil na mistrovství ČSSR 1987 páté a v českém poháru šesté místo. Krajským přeborníkem se v tomto roce stal Pavel Ondrýsek.

V roce 1988 zvítězil Libor Karas v Českém poháru a v mistrovství ČSSR obsadil šesté místo. V krajském Přeboru dosáhl nejlepšího umístění v tomto roce Jiří Pop, který obsadil třetí místo.

Sezóna 1989 byla významná především tím, že se Libor Karas jako první jezdec z našeho kraje zúčastnil seriálu mistrovství světa a napoprvé obsadil deváté místo. V mistrovství ČSFR skončil na třetím místě a v Českém poháru na druhém místě. Krajským přeborníkem se stal Tomáš Pop.

Rok 1990 znamenal dosažení bronzové medaile z mistrovství světa zásluhou Libora Karase a nominaci do kategorie ELITE mezi nejlepší jezdce světa. Ke střídání došlo i ve vedení oddílu, jehož vedoucím se stal Jiří Pop. Tituly krajských přeborníků získaly Pavel Procházka, Tomáš Pop, Marek Dorazil, Jaroslav Jedlička a Libor Karas.

Trenéři zleva: Rostislav Procházka, Jiří Pop st.
Jezdci zleva: Petr Čagánek, Lukáš Nevřela, David Filípek, Adam Procházka, Jiří Barbořík, Pavel Procházka, Michal Barbořík, Daniel Vitoslavský, Dan Klesnil, Martin Dostalík, Tomáš Pop, Jiří Pop ml.

V roce 1991 získal Libor Karas opět bronzovou medaili v seriálu mistrovství světa. V seriálu nominačních soutěží se probojovali do širšího reprezentačního výběru Adam Procházka a Jiří Pop, kteří startovali v soutěži MS v Březové.

Rok 1992 byl pro přerovský klub nejméně úspěšným. Za zmínku stojí snad jen titul krajského přeborníka pro Marka Dorazila a páté místo Tomáše Popa v mistrovství ČSFR.

V roce 1993 jsme měl náš klub trojnásobnou účast na mistrovství světa - Libor Karas, Adam a Pavel Procházkovi. Tento rok byl významný také prvním titulem mistra ČR pro náš klub a to díky Pavlu Procházkovi. Na konci této sezóny odešel úspěšný jezdec Libor Karas do USA.

Rok 1994 byl nejúspěšnějším pro Tomáše Popa. Na mistrovství světa obsadil 4. místo, v mistrovství ČR se umístil druhý a k tomu přidal i titul krajského přeborníka. Již počtvrté se stal krajským přeborníkem Marek Dorazil a stal se nejúspěšnějším přerovským jezdcem v této soutěži.

V roce 1995 získal Pavel Procházka svůj druhý a zatím poslední titul mistra ČR. Ve stejné soutěži obsadili Adam Procházka a Dan Klesnil druhé místo. Třetí skončil Jíří Pop. V tomto roce měl rovněž náš klub zatím nejpočetnější účast na mistrovství světa - Dan Klesnil 6. místo, Pavel Procházka 7. místo, Adam Procházka 8. místo a Jiří Pop 17. místo. V tomto roce rovněž na postu vedoucího klubu vystřídal Rostislav Procházka dosavadního vedoucího Jiřího Popa.

Rok 1996 nepřinesl přerovskému klubu žádné velké úspěchy. Nejlepším umístěním byla 5. místa bratrů Procházkových v mistrovství ČR. Po ukončení sezóny ukončili svou kariéru Tomáš a Jiří Popovi.

V roce 1997 reprezentují přerovský klub už jen 4 jezdci. V mistrovství ČR obsadili bratři Procházkovi 2. místa, Dan Klesnil čtvrté a nejstarší jezdec Marek Dorazil 14. místo. Pavel a Adam Procházkovi se rovněž probojovali do reprezentace. Pavel obsadil na mistrovství světa 9. místo a Adam v nabité kategorii 13. místo.

V sezoně 1998 získal přerovský klub třetí mistrovský titul, o který se postaral Adam Procházka v mistrovství ČR na umělých překážkách. V terénu se Adam umístil druhý. Pavel vybojoval v terénu 3. místo stejně tak jako na umělých překážkách. Dan Klesnil si zopakoval umístění z loňské sézony a obsadil konečné 4. místo. Na mistrovství světa se nominoval pouze Adam Procházka a umístil se na slušném 8. místě. Tento rok byl nepříjemně poznamenán dvěma odchody. Dan Klesnil přešel na motorkový trial a Marek Dorazil již v polovině sezony definitivně ukončil svoji kariéru.

V roce 1999 reprezentovali přerovský klub už jen dva jezdci, kteří jezdí i dnes. V mistrovství ČR získal Adam Procházka svůj druhý mistrovský titul a Pavel Procházka získal bronzovou medaili. Na mezinárodní scéně se Adam umístil na výborném 5. místě, poté co ve Španělsku skončil třetí, a Pavel obsadil konečné 9. místo.

V roce 2000 se opět oba jezdci zúčastnili  seriálu mistrovství světa s těmito výsledky: Pavel v kategorii Junior skončil devátý a Adam, první rok mezi Seniory obsadil 25 místo. V mistrovství ČR obsadil Adam Procházka celkově 5.místo a Pavel Procházka získal opět bronzovou medaili.

Příští akce:
04.05. Mistrovství ČR #1 - Brno, Kníničky


Partneři: